Κυριακή, 28 Απρ.

Λούτον – Τσέλσι 2-3: «Έκλεισαν» με νίκη το 2023 οι Λονδρέζοι στην Premier League

Η Τσέλσι ολοκλήρωσε μία κακή χρονιά σε Αγγλία και Ευρώπη, με θετικό πρόσημο, αφού πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 στο τελευταίο της παιχνίδι στην Premier League για το 2023.

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, η Τσέλσι πέρασε από την έδρα της Λούτον για την Premier League, με πρωταγωνιστή τον Kόουλ Πάλμερ. Ο 21χρονος Άγγλος ποδοσφαιριστής είχε γκολ και ασίστ στον Μαντουέκε στο πρώτο ημίχρονο και “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 70′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια και βρήκαν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Οι “μπλε” του Λονδίνου έφθασαν έτσι τους 28 βαθμούς και παρέμειναν στο μέσο της βαθμολογίας της Premier League, αλλά με ελπίδες για ένα καλύτερο 2024, που θα τους επιτρέψει να διεκδικήσουν την έξοδο στην Ευρώπη. Η Λούτον αντίθετα, είναι πια στην επικίνδυνη ζώνη και θα δώσει “μάχη” τη νέα χρονιά, για να παραμείνει στην κατηγορία.