Μακάμπι – Ολυμπιακός: Οι Πειραιώτες «άλωσαν» το Τελ Αβίβ με ήρωα τον Λαρεντζάκη (videos)

Ο Ολυμπιακός πήρε νίκη τεράστιας σημασίας στο Τελ Αβίβ, όπου επικράτησε της Μακάμπι 87-89 (73-73 κ.δ) στην παράταση για την 19η αγωνιστική της Euroleague πετυχαίνοντας την 3η σερί νίκη του στη διοργάνωση και βάζοντας πλώρη για τα Play Offs.

Με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να «ντύνεται» ήρωας της αναμέτρησης και να παίρνει τη σκυτάλη από τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη στο Τελ Αβίβ, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στη Euroleague στο 10-8 και πλασαρίστηκε στην οκτάδα της βαθμολογίας.  Οι Κώστας (21π., 11ασ.), Λαρεντζάκης (13π.), Βεζένκοφ (8π., με 2 κομβικά τρίποντα) και η πιεστική άμυνα, «υπέγραψαν» την τεράστια επιτυχία του Ολυμπιακού στο Ισραήλ.

Το ματς

Στα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες είχαν συνολικά επτά λάθη και το σκορ ήταν… 0-0 (!) μέχρι ο Μπράιαντ να «σπάσει το ρόδι» κάνοντας το 2-0. Τα λάθη και η σκληρή άμυνα ‘έμελλε τελικά να αποτελέσουν κύριο χαρακτηριστικό ολόκληρης της αναμέτρησης, αφού οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις επιθετικά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο μόνο από δύο παίκτες (Πρίντεζης 9π., Χαραλαμπόπουλος 5π.), ενώ ο Κώστας Σλούκας ασφυκτιούσε από την επιτήρηση των παικτών της Μακάμπι που με κύριους εκφραστές τους Ζίζιτς και Γουίλμπεκιν στην επίθεση έφτασαν στο +9 (25-16) στο 12′ και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 7 πόντους (40-33) τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» μετρούσαν 1/8 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ΜακΚίσικ και Σλούκας πήραν… μπροστά με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει για τα καλά στο ματς αφού έτρεξε ένα σερί 9-2, με το σκορ να γίνεται 42-42 από τον Ζαν Σαρλ μετά την έκτη ασίστ του Σλούκα, ο οποίος κατόπιν έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του με 47-49, τη στιγμή που οι Ισραηλινοί έμοιαζαν «θολωμένοι».

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ερχόμενος από τον πάγκο άρχισε να δίνει λύσεις, ενώ το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ στο παιχνίδι οδήγησε στο 61-65 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ένα πολύ μακρινό σουτ του Ουίλμπεκιν που ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων σε αυτά τα λεπτά έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Μακάμπι (69-67), ενώ ένας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Οθέλο Χάντερ, έγραψε το 71-67 από τη γραμμή των βολών με λιγότερο απ[ό ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη του αγώνα.

Ο Βεζένκοφ αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο, αλλά ο Χασάν Μάρτιν πήρε το ριμπάουντ, πέτυχε και το καλάθι, 71-69 και απέμεναν 48’’. Ήταν σειρά του Άντζελο Κολογιάρο να προσπαθήσει να γίνει «ήρωας» της Μακάμπι, όμως το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Ο Βεζένκοφ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Κολογιάρο του έκανε φάουλ. Με «κρύο αίμα», ο Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 71-71, με εναπομείναντα χρόνο 24’’, ενώ αμέσως μετά έκανε φάουλ στον Ντόρσεϊ στα 19΄΄. Αυτός ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή, 72-71 και το επιθετικό ριμπάουντ το πήρε ο Ουίλμπεκιν. Όμως, εκεί που όλα έδειχνα πως η πλάστιγγα θα έγερνε υπέρ της Μακάμπι, ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε σε μία μόνο βολή, 73-71! Ο Ολυμπιακός είχε 15΄΄, ο Χάντερ έκανε φάουλ στον Σλούκα, με τον γκαρντ του Ολυμπιακού να είναι αλάνθαστος, 73-73, στα 2΄΄ και ο αγώνας θα πήγαινε σε παράταση!

«Κορμιά έπεσαν» και στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Πρίντεζης με τρίποντο «έγραψε» το 75-76 και ο Σλούκας, με 2/2 βολές το 75-78. Η Μακάμπι απάντησε με σερί 4-0 (Ουίλμπεκιν, Τζόουνς), για 79-78. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης «μίλησε» την κρίσιμη στιγμή, πέτυχε 5 σερί πόντους, 81-83, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν κι εκείνος εύστοχος σε τρίποντο (2 διαδοχικά για τον Ολυμπιακό), 81-86, με 52΄΄ να απομένουν για την ολοκλήρωση της παράτασης.

Ο Μάρτιν έκανε το 5ο φάουλ του στον Οθέλο Χάντερ, 83-86 με 2/2 του Αμερικανού ψηλού. Μετά από άστοχο τρίποντο του Βεζένκοφ, ο Χάντερ πέτυχε 2 ακόμη πόντους για τη Μακάμπι, 85-86 και ο Ολυμπιακός θα είχε 19΄΄. Ο Κολιάρο έκανε φάουλ στον Λαρεντζάκη στα 10΄΄ κι εκείνος πέτυχε και τις 2, 85-88.

Όμως, ο Ολυμπιακός «καρδιοχτύπησε», αφού στα 7΄΄ ο Σλούκας έκανε φάουλ στον Ουίλμπεκιν, αλλά οι διαιτητές έδειξαν πως ήταν πάνω σε προσπάθεια του Αμερικανού για 3 και θα είχε 3 βολές. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητικό τρίο, θεωρώντας πως δεν είχε ξεκινήσει την κίνηση για σουτ, όμως εκείνοι ήταν ανένδοτοι. Ευτυχώς, για τον Ολυμπιακό, ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι, θα γινόταν και ο μοιραίος παίκτης της, αφού ευστόχησε στις δύο πρώτες, 87-88, αστόχησε στην 3η, αλλά το αμυντικό ριμπάουντ πήρε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, κέρδισε και το φάουλ από τον Κολοϊάρο και έκανε το 87-89. Ο Χάντερ πήρε τα ριμπάουντ, ο Μπράιαντ ήταν άστοχος σε 3 και ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής, μετά από «θρίλερ», 87-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73κ.α., 87-89 παρ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10