Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μίντλεσμπρο 1-1, 7-8 πέναλτι: Βόμβα στο FA Cup

Η Μίντλεσμπρο έριξε “βόμβα” στο Fa Cup, αφού επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 8-7 στα πέναλτι στο Ολντ Τράφορντ, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έμεινε στο 1-1 στο 90λεπτο και στην παράταση.

Η “Μπόρο” ευστόχησε και στα οκτώ πέναλτι που χτύπησαν οι παίκτες της, με την Γιουνάιτεντ από την πλευρά της να έχει ως μοιραίο τον νεαρό φορ Ελάνγκα, που αστόχησε στο 8ο χτύπημα των γηπεδούχων.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε χαμένο πέναλτι στην κανονική διάρκεια του αγώνα, δύο δοκάρια και πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, οι κόκκινοι διάβολοι κατάφεραν να στείλουν μόνο μία φορά τη μπάλα τα δίχτυα στο 90λεπτο με τον Σάντσο, ενώ είδαν τη Μίντλεσμπρο να ισοφαρίζει στο 64′ με τον Κρουκς και να κρατάει την ισοπαλία μέχρι το φινάλε.