Κυριακή, 28 Απρ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 0-3: Βαρύς αποκλεισμός στο Κύπελλο Αγγλίας

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε την ήττα με 3-0 σκορ στο γήπεδο της από την Νιούκαστλ, με τους «κόκκινους διαβόλους» να μένουν εκτός συνέχειας στο Κύπελλο Αγγλίας σε άλλο ένα άσχημο βράδυ τη φετινή σεζόν.

Η Νιούκαστλ με όμορφο ποδόσφαιρο και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία πέρασε από το «Ολντ Τράφορντ» διασύροντας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 3-0, σε μια αναμέτρηση που οι «κόκκινοι διάβολοι» παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Ο Μιγκέλ Αλμιρόν «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 28΄, με τον Λιούις Χολ να κάνει το 2-0 στο 36ο λεπτό.

Η Νιούκαστλ παρά το υπέρ της 2-0 δεν σταμάτησε να πιέζει για να πετύχει και τρίτο τέρμα, πράγμα που κατάφερε στο 60ο λεπτό με όμορφο γκολ του Τζο Γουίλοκ.

Η Γιουνάιτεντ από την πλευρά της αν και προσπάθησε να ξανά μπει στο παιχνίδι δεν τα κατάφερε, με το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ να γνωρίζει μια βαριά ήττα και ένα αποκλεισμό που έρχεται να δυσκολέψει και άλλο το έργο του στον σύλλογο.

Αυτό μάλιστα ήταν το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που η Γιουνάιτεντ χάνει με 3-0, αφού είχε προηγηθεί η ήττα από την Σίτι για την Premier League την Κυριακή (29/10).