Τρίτη, 16 Απρ.

Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 1-2: Σοκ στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Γκουαρντιόλα

Την πρώτη της εντός έδρας ήττα στη φετινή Premier League –και δεύτερη στο πρωτάθλημα- γνώρισε η Μάντσεστερ Σίτι . Η Μπρέντφορντ της… έκλεισε το σπίτι (2-1) βάζοντας το νικητήριο τέρμα στο φινάλε του αγώνα με τον Τόνεϊ (90+8′).

Η Μάντσεστερ Σίτι είδε την φοβερή Μπρέντφορντ να την σοκάρει μέσα στο «Έτιχαντ» (2-1).σε ματς για την 16η αγωνιστική της Premier League και έμεινε στο -2 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, που παίζει το βράδυ στην έδρα της Γουλβς.

Ο Τόνεϊ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής αυτού του “διπλού”. Ο παίκτης της Μπρέντφορντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 16′, για να έρθει στο 45+1′ η ισοφάριση των “πολιτών” με την γκολάρα του Φόντεν.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα πίεσαν για να φτάσουν στη νίκη, αλλά στο 90+8′ δέχθηκαν το… τελειωτικό χτύπημα από τους φιλοξενούμενους. Η αντεπίθεση τους είχε αν τελικό αποδέκτη τον Τόνεϊ, ο οποίος -με πλασέ από τη μικρή περιοχή- διαμόρφωσε το οριστικό 1-2.