Κυριακή, 28 Απρ.

Μάντσεστερ Σίτι – Νιούκαστλ 2-0: Ο Μπερνάρντο Σίλβα έστειλε τους «πολίτες» στα ημιτελικά του Κύπελλο Αγγλίας

Με τον Μπερνάρντο Σίλβα να… κουνάει δυο φορές τα δίχτυα της Νιούκαστλ, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με 2-0 στον νικ-άουτ αγώνα του “Έτιχαντ” και εξασφάλισε μια θέση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε λιγότερο από 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα της με τη Νιούκαστλ, για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι “πολίτες” επικράτησαν με 2-0 στο “Έτιχαντ” και μετά την Κόβεντρι έγιναν η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την τετράδα του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού στο Νησί.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ο Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 13΄ και στο 31΄ με αρκετή δόση τύχης (η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο πόδι και στη συνέχεια στο κεφάλι παικτών της Νιουκάστλ, πριν καταλήξει στα δίχτυα) έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, η οποία στο β΄ μέρος διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή.