Μάβερικς – Σίξερς: Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς προσπάθησε να «φτιάξει» τη χαλασμένη μπασκέτα

Οι Μάβερικς νίκησαν τους Σίξερς μέσα στο Ντάλας (107-98) σε ένα ματς που καθυστέρησε περίπου 40 λεπτά για να ολοκληρωθεί. Έκλεψε την… παράσταση ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς – Απίστευτο ματς ο Λούκα Ντόντσιτς.

Με το ματς των Μάβερικς με τους Σίξερς να βρίσκεται στα μέσα του πρώτου του δωδεκάλεπτου, ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε νόημα προς τους διαιτητές, αφού συνειδητοποίησε πως η στεφάνη -που μόλις είχε πετύχει ένα τρίποντο- ήταν στραβή.

Οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά το παιχνίδι και διαπίστωσαν ότι η στεφάνη… έγερνε λίγο, αποφασίζοντας για την αντικατάσταση της. Μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία και να μπει νέα μπασκέτα στο παρκέ -που κράτησε περίπου 40 λεπτά- ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς είπε να κάνει την πλάκα του.

Ο θηριώδης σέντερ των Μάβερικς προσπάθησε να ισιώσει το καλάθι… χωρίς σκάλα, φυσικά χωρίς αποτέλεσμα.

Στα του αγώνα, ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε triple-double (33 πόντους, 13 ριμπάουντ, 15 ασίστ) και οι Μάβερικς επιβλήθηκαν με 107-98 των Σίξερς, ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων.