Σάββατο, 18 Μαΐ

Μάζεψε… νίκες και επιστρέφει Ελλάδα ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ euroleague.net

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα και των Γκουάνγκντονγκ Τάιγκερς με 63-85 κάνοντας το δύο στα δύο στα παιχνίδια του στην Κίνα και επιστρέφει στην Ελλάδα μετά το “Asia Tour“.

Το “τριφύλλι” αιφνιδιάστηκε στην αρχή της αναμέτρησης, λόγω της απροσπέλαστης άμυνας των Κινέζων, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν δυσκολεύτηκε να… καθαρίσει το ματς…

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στο 14′ ήταν μπροστά με 20-30 και έπειτα δεν έχασαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 26-38 στο 17’, με έξι σερί πόντους του Αντώνη Φώτση και στα μισά του αγώνα είχε ξεφύγει  με 30-48 και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο υπόλοιπο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε… Το “τριφύλλι” όδευε προς τη νίκη και παράλληλα ο Τζόρτζεβιτς έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε νέους παίκτες. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 43-67 και  έφτασε στη νίκη με 63-85.

Δεκάλεπτα: 13-22, 30-48, 43-67, 63-85