Κυριακή, 5 Μαΐ

Με ανατροπή και sweep o Oλυμπιακός στον τελικό!

Για ενδέκατη σερί σεζόν ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος με sweep κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία νίκησε 85-79 στον τρίτο ημιτελικό, στο ΟΑΚΑ .

Οι “ερυθρόλευκοι” γύρισαν το παιχνίδι από το -17 και επιβλήθηκαν της Ένωσης, ενώ στην αρχή του παιχνιδιού αποδοκιμάστηκε από μερίδα οπαδών της ΑΕΚ ο Γιούρι Ζντοβτς, ενώ ακούστηκαν και εμετικά συνθήματα για τη γυναίκα του Βασίλη Σπανούλη, Ολυμπία Χοψονίδου.

Αν και ο Ολυμπιακός με “όπλο” τα τρίποντα πήρε στην αρχή της αναμέτρησης προβάδισμα στο σκορ, η ΑΕΚ μπόρεσε να βρει ισορροπίες να ισοφαρίσει και να τον… βάλει από κάτω. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν πρόβλημα στην επίθεση και δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα η Ενωση να κάνει το +17 (50-33).

Οι “ερυθρόλευκοι” στην τέταρτη περίοδο “έδεσαν” την άμυνά τους και με τον Χάκετ να κάνει εξαιρετικό ματς “κατάπιαν” τους “κιτρινόμαυρους”.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Έρικ, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 9, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 9, Μπράουν 17, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 4

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Παπαπέτρου 9, Σπανούλης 13, Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 6, Ουόρικ, Χάκετ 18, Λοτζέσκι 14, Παπανικολάου 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3-0
Game 1: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 93-58

Game 2: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 80-67

Game 3: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 75-89