Με… super Ντέιβις οι Λέικερς “πήραν” τους Νάγκετς (video)

Έχοντας για… οδηγό τον Άντονι Ντέιβις, οι Λέικερς νίκησαν τους Νάγκερς με 126-114 και πήραν τον πρώτο τελικό της Δύσης στο ΝΒΑ.

Ο Άντονι Ντέιβις πήρε… φωτιά στην 3η περίοδο και αυτό ήταν αρκετό για να «καθαρίσουν» οι Λέικερς τον πρώτο τελικό της Δύσης κόντρα στους Νάγκετς (126-114).

Ο σέντερ των «λιμνανθρώπων» είχε 37 πόντους (12/21 σουτ), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33 λεπτά αγώνα, βάζοντας 16 π. στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ακολούθησε με 15 πόντους (6/11 σουτ), 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 31 λεπτά. Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ντουάιτ Χάουαρντ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Οι Νίκολα Γιόκιτς και Τζαμάλ Μάρεϊ είχαν από 21 πόντους αλλά ταλαιπωρήθηκαν με προβλήματα φάουλ από το πρώτο ημίχρονο κι έτσι είχαν… μέτρια παρουσία για τα δικά τους στάνταρ.

Το Game 2 θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας στις 2:30.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-38, 70-59, 103-79, 126-114