Κυριακή, 5 Μαΐ

Μίλαν – Νάπολι 1-0: Οριακή νίκη για τους Μιλανέζους στα προημιτελικά του Champions League

Η Μίλαν τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Νάπολι στον πρώτο ιταλικό “εμφύλιο” για τα προημιτελικά του Champions League, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 και το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Μενιάν, η Μίλαν “άντεξε” στην επιθετικότητα της Νάπολι και βρίσκοντας το γκολ με τον Μπενασέρ στο 40′, έγινε το φαβορί για την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς στο “Ντιέγκο Μαραντόνα”.

Οι Μιλανέζοι είχαν και δοκάρι στο ματς με κεφαλιά το Κίαερ μετά από κόρνερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ έμειναν και με παίκτη παραπάνω, μετά την αποβολή του Αγκισά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 74′. Οι Ναπολιτάνοι ήταν όμως αυτοί που έφθασαν και στη συνέχεια, πιο κοντά σε ένα γκολ για την ισοφάριση, αλλά δεν βρήκαν ποτέ το δρόμο προς τα δίχτυα. Θα χρειαστούν έτσι την ανατροπή στην έδρα τους, με τη Μίλαν να δείχνει όμως τη δυναμική της στην Ευρώπη, παρά τη διαφορά 10 βαθμών των δύο ομάδων, στη φετινή Serie A.