Μίλαν – Ρόμα 2-2: Ισοπαλία με απίθανο φινάλε στο ντέρμπι της Serie A

Η Μίλαν προηγήθηκε με 2-0 της Ρόμα στο ντέρμπι για τη 17η αγωνιστική της Serie A, αλλά η Ρόμα αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε την ισοπαλία με σκορ 2-2.

Ο Καλούλου άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν στο 30′ από ασίστ του Τονάλι και στο 77′ ο Πομπεγκά φάνηκε να “καθαρίζει” το ματς από ενέργεια του Λεάο, με το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο αντέδρασε όμως στη συνέχεια και μείωσε στο 87′ με τον Ιμπάνιες, για να ολοκληρώσει το… σοκ για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις. Στο 90+4′ ο Έιμπραχαμ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ισοφάρισε το ματς για την ομάδα του.

Οι Μιλανέζοι έχασαν έτσι την ευκαιρία να πλησιάσουν ξανά τη Νάπολι στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A, ενώ οι Ρωμαίοι “έπιασαν” τη Λάτσιο στην 5η θέση και μείωσαν στο -3 τη διαφορά τους από την πρώτη 4άδα του ιταλικού πρωταθλήματος.