Μιλγουόκι Μπακς – Πόρτλαντ Μπλέιζερς 137-108: Ανεβαίνουν τα «ελάφια» με ασταμάτητο Αντετοκούνμπο – Τα αποτελέσματα στο NBA

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ξανά ασταμάτητος, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν με 137-108 και από την έδρα των Πόρτλαντ Μπλέιζερς, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της κατάταξης του NBA.

Ο “Greek Freak” χρειάστηκε να αγωνιστεί μόνο 25 λεπτά στο ματς, αφού σε αυτά είχε 29 πόντους (με 11/15 βολές, 3/5 δίποντα και 4/7 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος. Πρώτος σκόρερ για τα “ελάφια” ήταν όμως ο “καυτός” Μπόμπι Πόρτις, με με 30 πόντους (με προσωπικό ρεκόρ στα τρίποντα με 6/8), ενώ ο Κρις Μίντλετον έκανε τα πάντα, με 14 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Σίμονς και ΜακΛέμορ είχαν από 19 πόντους για τους ηττημένους.

Από τα άλλα ματς της βραδιάς, ξεχώρισε η νίκη των Λος Άντζελες Λέικερς επί των Νιου Γιορκ Νικς με 122-115, σε ένα ματς που ο Ράσελ Γουέστμπρουκ αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς των “λιμνανθρώπων”. Η ομάδα της Νέας Υόρκης βρέθηκε να ποροηγείται ακόμη και με 26 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με πρωταγωνιστή τον Μονκ, οι Λέικερς έφεραν… τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος. Ένα τρίποντο του Μπάρετ και ένα άστοχο του Λεμπρόν Τζέιμς όμως, έστειλαν το ματς στην παράταση, για να πάρουν εκεί τη νίκη οι γηπεδούχοι, με σκορ 122-115.

Ο “Βασιλιάς” τελείωσε το ματς με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ 29 πόντους είχε και Μονκ, με τον Ντέιβις να προσθέτει 28 πόντους, με 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Μπάρετ είχε 36 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ Ραντλ πρόσθεσε 32 πόντους με 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ.