Δευτέρα, 6 Μαΐ

Μίλτος Τεντόγλου: Η απονομή του χρυσού μεταλλίου και η ανάκρουση του εθνικού ύμνου στο Παγκόσμιο κλειστού στίβου

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε για μια ακόμα φορά υπερήφανη την Ελλάδα. Η στιγμή της απονομής του χρυσού του μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης και η ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου.

Το δέκατο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του και το δεύτερο συνεχόμενο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου κατέκτησε το Σάββατο ο Μίλτος Τεντόγλου!

Ο κορυφαίος άλτης του μήκους -σε έναν τελικό που είχε σασπένς μέχρι το τέλος- με τα 8,22 μ. που έκανε στο πρώτο του άλμα στέφθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής!

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, με τον Έλληνα πρωταθλητή να δίνει μεγάλη μάχη με τον Ιταλό Ματία Φουρλάνι. Οι δύο αθλητές ξεκίνησαν με 8.22 και ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο καλύτερο άλμα (8.19 ο Τεντόγλου, 8.10 ο Φουλάνι). Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Κάρεϊ ΜακΛάουντ με 8.21.

Λίγες ώρες μετά τη “μάχη” του, ο Μίλτος Τεντόγλου επέστρεψε στο στάδιο για να πάρει το χρυσό του μετάλλιο και να ακούσει τον εθνικό ύμνο της Ελλάδας, από το πρώτο σκαλί του βάθρου.