13oC Αθήνα

Μήτρογλου, ο “φονιάς”! Αποθέωση από τα πορτογαλικά πρωτοσέλιδα [pics, vid]

Ο Κώστας Μήτρογλου είναι ασταμάτητος και με δύο γκολ στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Εστορίλ οδηγεί την Μπενφίκα στον 36ο τελικό της στο Κύπελλο Πορτογαλίας. Ο πορτογαλικός Τύπος στα… πόδια του!

Ο Ελληνας επιθετικός βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν σταματάει να χαρίζει τρίποντα στην ομάδα του, σκοράροντας όποτε κι όπως θέλει.

Κόντρα στην Εστορίλ, άνοιξε το σκορ στο 36′ μετά από πάσα του Ζίβκοβιτς, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, μετά από ασίστ του Τσέβρι κι ενώ βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ. Με αυτά τα δύο γκολ, ο Μήτρογλου έφτασε τα 24 συνολικά την τρέχουσα περίοδο και είναι ο πρώτος σκόρερ της Μπενφίκα.

Όπως ήταν φυσικό, μετά τη νέα η παράσταση του Μήτρογλου, ο πορτογαλικός Τύπος τον αποθεώνει στα πρωτοσέλιδα του.

“Με το ένα πόδι στον τελικό. Δύο γκολ του Μήτρογλου στέλνουν τους “αετούς” στο Ζαμόρ” (σ.σ. το γήπεδο που θα διεξαχθεί ο τελικός), γράφει στο πρωτοσέλιδο της η “A Bola”.

“Αρκεί ο Έλληνας”, αναφέρει στον τίτλος της η “Ο Jogo”.

“Άλλα δύο για τη συλλογή”, αναφέρει το πρωτοσέλιδο της “Record”