Σάββατο, 27 Απρ.

Μόντσα – Γιουβέντους 1-2: Νίκη μετά από συγκλονιστικό φινάλε στον αγώνα της Serie A

Η Γιουβέντους πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της Μόντσα με 2-1, για τη 14η αγωνιστική της ιταλικής Serie A, μετά από ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με κεφαλιά του Ραμπιό μετά από κόρνερ στο 12ο λεπτό του αγώνα, η Γιουβέντους πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, παρότι ο Βλάχοβιτς έχασε και πέναλτι, το οποίο έκανε ο Κυριακόπουλος της Μόντσα. Η “γηραιά κυρία” κρατούσε λοιπόν το σκορ μέχρι και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, όπου όμως υπήρξαν τελικά, άλλα δύο γκολ.

Η Μόντσα ισοφάρισε στο 90+2′ με τον Καρμπόνι, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να “απαντήσουν” αμέσως μετά με τον Γκάτι και να αποφύγουν την γκέλα στη Serie A. Ανέβηκαν έτσι και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς και +1 από την Ίντερ, η οποία έχει πλέον ένα ματς λιγότερο.

Η Μόντσα από την άλλη πλευρά, παρέμεινε στα μέσα της κατάταξης με 18 βαθμούς.