Μουντιάλ 2018, Κολομβία – Αγγλία: Με “αυτοκτονία” έσπασε η… αγγλική “κατάρα”! [vids, pics]

Η Αγγλία έφθασε κοντά στην… αυτοκτονία, δεχόμενη γκολ στο 93ο λεπτό του παιχνιδιού από την Κολομβία, όμως παρότι το ματς έφθασε στα “καταραμένα” για εκείνη πέναλτι, αυτή τη φορά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη και την πρόκριση, χάρη στον Πίκφορντ και την τύχη.

Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες η Αγγλία, κατάφερε τελικά να “ξορκίσει” την… κατάρα των πέναλτι και να πανηγυρίσει την πρόκριση στους “16” του μουντιάλ της Ρωσίας, επικρατώντας στη διαδικασία της Κολομβίας, με 4-3.

Τα “τρία λιοντάρια” ήταν καλύτερα σε όλο το ματς και προηγήθηκαν με πέναλτι του Κέιν στο 57ο λεπτό, με τον Άγγλο επιθετικό να φθάνει τα 6 γκολ στη διοργάνωση, όντας ο πρώτος σκόρερ.

Στο 93ο λεπτό του αγώνα όμως, οι Κολομβιανοί πέτυχαν “buzzer beater” με τον Γέρι Μίνα να σκοράρει για τρίτη φορά με κεφαλιά από κόρνερ στο Μουντιάλ της Ρωσίας και να στέλνει το ματς αρχικά στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι. Εκεί ο Χέντερσον αστόχησε πρώτος, όμως ο Πίκφορντ είδε τον Ουρίμπε να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και κατόπιν απέκρουσε ο ίδιος το πέναλτι στον Μπάκα, για να δώσει την ευκαιρία στον Ντάιερ να ευστοχήσει στο τελευταίο πέναλτι και να κάνει το 4-3 για την ομάδα του, χαρίζοντάς της την πρόκριση. Στα προημιτελικά, οι Άγγλοι θα αντιμετωπίσουν τη Σουηδία.

Η Αγγλία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασε την πρώτη καλή της ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Γιανγκ να εκτελεί φάουλ από καλή θέση και τον Οσπίνα να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 16′ μάλιστα θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ, όμως από την μπαλιά του Τριπιέρ, ο Κέιν δεν κατάφερε να πιάσει όπως θα ήθελε την κεφαλιά και να τη στείλει στα δίχτυα σε κενή ουσιαστικά εστία.
Η Κολομβία έδειχνε σε πολύ κακή κατάσταση και αδυνατούσε να απειλήσει την Αγγλία, με την πρώτης τελική να καταγράφεται στο 35ο λεπτό. Και τα “τρία λιοντάρια” όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια άλλη ευκαιρία μέχρι το 39ο λεπτό, όταν και ένα φάουλ που κέρδισε ο Κέιν, έφερε αναστάτωση έξω από την περιοχή των Κολομβιανών.

Τελικά πάντως, ο Τριπιέρ ήταν αυτός που εκτέλεσε για να στείλει τη μπάλα, πάνω από το τείχος, αλλά και λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισαν περισσότερο τα δυνατά μαρκαρίσματα, παρά το ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να μην ξεχωρίζουν για το fair play τους, ούτε κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Το ίδιο κακό παιχνίδι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μέχρι και το 53ο λεπτό του αγώνα, οπότε και ο Κέιν κέρδισε πέναλτι χάρη σε ένα σπρώξιμο αμυντικού κατά τη διάρκεια εκτέλεσης κόρνερ.

Ο ίδιος ο επιθετικός της Τότεναμ ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Οσπίνα, για το 1-0 της Αγγλίας στο ματς.

Ακόμη και μετά το γκολ πάντως, η Αγγλία συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, με την Κολομβία να παραμένει “ακίνδυνη” για την άμυνα των Άγγλων. Ακόμη και η μοναδική καλή φάση της “χώρας του καφέ” στο ματς, ήρθε έπειτα από λάθος του Γουόκερ, που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Κουαδράδο, σουτάροντας άουτ από καλή θέση.

Το ματς “κυλούσε” έτσι υπέρ της Αγγλίας και όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ήταν και το τελικό σκορ, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ουρίμπε έπιασε ένα τρομερό σουτ από μακριά και ο Πίκφορντ “απογειώθηκε” για να στείλει τη μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεσή του λοιπόν, ο Γέρι Μίνα νίκησε και τους αμυντικούς της Αγγλία, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση, για το 1-1 στο ματς.

Το γκολ της Κολομβίας ήρθε στο πρώτο κόρνερ της ομάδας στο ματς, ήταν όμως αρκετό για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η Αγγλία έδειξε να βρίσκεται σε σοκ από την ισοφάριση στο 93′ και έδωσε στην Κολομβία να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, με μεγαλύτερη όλων, μία κεφαλιά του Φαλκάο από πλεονεκτική θέση που πέρασε άουτ στο 103′. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, τα “τρία λιοντάρια” συνήλθαν κάπως και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει είτε με τον Ρόουζ που σούταρε άουτ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, είτε και κυρίως με τον Ντάιερ, που έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή για να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 115′.

Το γκολ δεν ήρθε όμως και έτσι η παράταση έληξε χωρίς τέρματα, ώστε με το 1-1 να οδηγηθεί το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η Αγγλία στάθηκε πιο τυχερή και παρότι είδε τον Χέντερσον να χάνει πρώτος πέναλτι, ο Ουρίμπε έστειλε αρχικά τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Πίκφορντ απέκρουσε το πέναλτι του Μπάκα, για να δώσει ο Ντάιερ τη νίκη στην ομάδα του, ευστοχώντας στην τελευταία προσπάθεια για την Αγγλία, διαμορφώνοντας το 4-3 στα πέναλτι.