Δευτέρα, 6 Μαΐ
15oC Αθήνα

Μουντιάλ 2022 – Πορτογαλία: «Επίθεση» του Πέπε στη FIFA για εύνοια σε Αργεντινή και Μέσι

Η Πορτογαλία αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Μουντιάλ 2022, μετά την ήττα με 1-0 από το Μαρόκο, με τον Πέπε να “επιτίθεται” στη FIFA για το γεγονός ότι ο διαιτητής του αγώνα ήταν Αργεντινός.

Ο 40χρονος Πέπε, μεταξύ των αρχηγών της Πορτογαλίας, έκανε ούτε λίγο ούτε πολύ λόγο για εύνοια της FIFA στην Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι, ώστε να φθάσει αυτή στην κατάκτηση του τροπαίου.

Οι δηλώσεις του Πέπε

«Είναι απαράδεκτο ότι μας σφύριξε σήμερα Αργεντινός διαιτητής έπειτα από όσα έγιναν χθες, με τον Μέσι να παραπονιέται! Μετά από αυτό που είδα σήμερα, μπορούν να δώσουν τον τίτλο στην Αργεντινή.

Δεν παίξανε τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο. Η μόνη ομάδα που ήθελε να παίξει ποδόσφαιρο ήμασταν εμείς. Ο τερματοφύλακας τους σπαταλούσε συνεχώς χρόνο, αλλά ο διαιτητής έδωσε μόνο οκτώ λεπτά καθυστερήσεων. Είχαμε την ποιότητα να κερδίσουμε το Παγκόσμιο Κύπελλο, δεν το κάναμε».