24oC Αθήνα

Μουντομπάσκετ 2019: Νίκη “θρίλερ” για Ρωσία! Απίστευτο φινάλε στο Ιράν – Πουέρτο Ρίκο – video

Σε “θρίλερ” εξελίχθηκαν τα πρώτα παιχνίδια για το Μουντομπάσκετ 2019. Το Ρωσία – Νιγηρία και το Ιράν – Πουέρτο Ρίκο κρίθηκαν στο φινάλε. Άνετα η Πολωνία.

Απίστευτη ανατροπή από το Πουέρτο Ρικό. Μπορεί να βρέθηκε στο -18 στο ημίχρονο και στο – 11 τρία λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο έκανε μία επική επιστροφή και πήρε τη νίκη επί του Ιράν με 83-81.

Ο Χαβιέρ Μογίκα με καλάθι, οχτώ δέκατα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό 81-83, παγώνοντας τους Ιρανούς.

Δείτε το καλάθι της νίκης

Μεγάλη νίκη για Ρωσία

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου έκανε η Ρωσία. Η ομάδα του Μπαζάρεβιτς επικράτησε της Νιγηρίας με 82-77 στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης μέρας του τουρνουά και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μίκα Κουλάγκιν (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Αντρέι Βοροντσέβιτς (14 πόντοι, 3 ασίστ). Από τους ηττημένους, ο Τζος Οκότζι είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, όμως στο τέλος είχε άστοχα σουτ και ένα… αντιαθλητικό στο χειρότερο σημείο του αγώνα.

Εύκολα η Πολωνία

Η Πολωνία επικράτησε της Βενεζουέλας με 80-69 κι έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Πολωνοί τα βρήκαν σκούρα μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς συνέχεια επέβαλαν τον ρυθμό τους κι έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι  Σοκολόφσκι (16π) και Πονίτκα (15π), ενώ από τους ηττημένους ο Κολμενάρες είχε 15 πόντους.