Μπάγερν Μονάχου – Αρμάνι Μιλάνο: Πήραν το θρίλερ οι Γερμανοί, όλα θα κριθούν στην Ιταλία

Η Μπάγερν Μονάχου είναι σκληρό καρύδι και φρόντισε να το δείξει για δεύτερη φορά στην Αρμάνι Μιλάνο, την οποία και νίκησε εντός έδρας με 85-82, στο τέταρτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς για τα πλέι οφ της Euroleague.

Οι Γερμανοί έκαναν το 2-2 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι στην Ιταλία. Οι Ιταλοί είχαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” τη σειρά και να κλείσουν θέση στο Final 4. Προηγήθηκαν με 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (40-50), ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 66-75, 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ομάδα του Τρινκέρι δεν τα παράτησε, όμως, έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 80-79, 3 λεπτά πριν το φινάλε, μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίλερ.

Η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε εκ νέου με 80-82 ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο Λούτσιτς πέτυχε τεράστιο καλάθι και φάουλ κι έβαλε εκ νέου μπροστά τους Γερμανούς (83-82). Ο Σιλντς έκανε επιθετικό φάουλ στη συνέχεια κι ο Λούτσιτς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 85-82, αφού στην τελευταία επίθεση, Ντατόμε και Ντιλέινι αστόχησαν σε προσπάθειες τριών πόντων και δεν κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ζίπτσερ (16π.), Μπάλντγουιν (16π.) και Λούτσιτς (12π.). Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ντιλέινι (28π.) και Σιλντς (17π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82.