Σάββατο, 4 Μαΐ

Μπάγερν Μονάχου – Λειψία 5-3: Με σκόρερ τον Μανέ οι «Βαυαροί» κατέκτησαν το Σούπερ Καπ Γερμανίας

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν “καταιγιστική” από το πρώτο ημίχρονο του Σούπερ Καπ Γερμανίας κόντρα στη Λειψία και κατέκτησε πιο εύκολα το τρόπαιο, από ό,τι δείχνει το τελικό 5-3.

Μουσιαλά, Μανέ και Παβάρ “καθάρισαν” ουσιαστικά την αναμέτρηση από το πρώτο 45λεπτο, με τον Σενεγαλέζο εξτρέμ να κάνει ντεμπούτο με γκολ στα επίσημα ματς της Μπάγερν Μονάχου.

Η Λειψία προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε δις με Χάλστενπεργκ και Ενκουκού, αλλά ο Γκνάμπρι ενδιάμεσα είχε διατηρήσει την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, με την Μπάγερν Μονάχου να έχει και δύο ακυρωμένα γκολ στο τέλος, που δεν επέτρεψαν ένα ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Η ομάδα της Red Bull μείωσε έτσι και στο γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Όλμο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να… αγχώσει για λίγα λεπτά τους “Βαυαρούς”, αφού ο Σανέ με το πέμπτο γκολ της ομάδας του “σφράγισε” τη νίκη στον τελικό.

Η Μπάγερν Μονάχου σήκωσε και το Σούπερ Καπ Γερμανίας του 2022 και το πρόσθεσε στην τεράστια τροπαιοθήκη της.