Τρίτη, 7 Μαΐ

Μπακς – Νάγκετς 100-136: Συντριβή για την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Οι Νάγκετς ισοπέδωσαν τους Μπακς με 136-100 μέσα στο Μιλγουόκι για το NBA, με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει πάρτι κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με αυτήν την ήττα, οι πρωταθλητές του NBA  έχουν πλέον απολογισμό 31 νίκες και 21 ήττες, ενώ η ομάδα του Ντένβερ, έφθασε στις 28 νίκες, μετρώντας 21 ήττες.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έμεινε στο παρκέ για 28 λεπτά κι άγγιξε το triple-double με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 15 ασίστ, ενώ σημαντική βοήθεια, προσέφεραν, ο Ααρον Γκόρντον με 24 πόντους και ο Μόντε Μόρις με 18.

Από τους ηττημένους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο μοναδικός, ο οποίος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και στα 31 λεπτά που αγωνίσθηκε, σημείωσε 29 πόντους, μάζεψε εννέα ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ. Ο Τζρού Χόλιντεϊ, έμεινε μακρυά από τον καλό εαυτό του, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ οι Μίντλεντον και Αλεν, δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν ουσιαστικά τους γηπεδούχους.

Ο επόμενος αγώνας για τους Μπακς, θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (02:30 ώρας Ελλάδας), με αντίπαλο τους Ουίζαρντς στο Fiserv Forum.