24oC Αθήνα

Μπακς – Χιτ: Ο Αντετοκούνμπο κι η παρέα του διέλυσαν τα Γεράκια

Οι Μπακς έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα από τους Χοκς στον πρώτο τελικό της Ανατολής στο NBA και διέλυσαν εντός έδρας τα Γεράκια με 125-91, φέρνοντας τη σειρά στα ίσια (1-1).

Τα Ελάφια βασίστηκαν στην άμυνα τους, περιόρισαν όλα τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους κι έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη.

Ο Τρε Γιανγκ, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι είχε βάλει 48 πόντους, έμεινε στους 15 πόντους, με τους Χοκς να χάνουν κάθε επαφή με το σκορ από το ημίχρονο (71-40).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 25 πόντους (11/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος στα 29 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα που αγωνίστηκε, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζρου Χόλιντεϊ που πέτυχε 22 πόντους. Από την πλευρά του, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 9 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα με απολογισμό 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.