Δευτέρα, 29 Απρ.

Μπαρτσελόνα – Αλαβές 2-1: Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έφερε την ανατροπή

Δύσκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα στη La Liga. Οι Καταλανοί ζορίστηκαν εντός έδρας από την Αλαβές, αλλά πήραν τελικά το “τρίποντο” με 2-1, με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Αλαβές μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά στο δεύτερο μέρος έφτασε στη νίκη (2-1) και με δύο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Με τη νίκη αυτή, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 30 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την Ζιρόνα και στο -2 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «μπλαουγκράνα» βρίσκοντας γκολ μόλις στο 1ο λεπτό και λίγο μετά τη σέντρα με τον Ομοροντιόν και οχυρώθηκαν στην άμυνα τους για να κρατήσουν το σκορ. Ο Πολωνός όμως σταρ βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε πρώτα στο 53′ και μετά στο 78’ έδωσε τη λύση από το σημείο του πέναλτι.