Μπαρτσελόνα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 4-0: Καταλανοί από τα παλιά

Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε εντός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 4-0 κι ανέβηκε ξανά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της La Liga.

Η ανανεωμένη Μπαρτσελόνα του Τσάβι αρχίζει να εντυπωσιάζει, σημειώνοντας και πάλι τέσσερα γκολ, μετά το μεσοβδόμαδο 4-2 στην έδρα της Νάπολι για το Europa League.

Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 37′ η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Αραούχο, με τον Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκεται εκεί που πρέπει για να την στείλει στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 73′ ο Ντεμπελέ σκόραρε με απίστευτη προσπάθεια και σουτ από πλάγια θέση, κάνοντας το 2-0.

Η ομάδα του Τσάβι σκόραρε άλλες δύο φορές στο τέλος, πρώτα με τον Λουκ Ντε Γιονγκ (90’) και εν συνεχεία με τον Ντεπάι (90+3’). Και στα δύο τελευταία γκολ είχε την ασίστ ο Ντεμπελέ, ο οποίος ήταν κι ο κορυφαίος του αγώνα.

Η ομάδα του Τσάβι διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα σε 7 ματς (5-2-0) κι έπιασε στην 4η θέση την Ατλέτικο Μαδρίτης, με ένα ματς λιγότερο.