Μπαρτσελόνα – Έλτσε 3-0: Εύκολο απόγευμα για τους «μπλαουγκράνα» με υπογραφή Λεβαντόφσκι

Η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Έλτσε, και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφσκι ο οποίος πέτυχε δυο γκολ επικράτησε με 3-0 και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga.

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Έλτσε καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Οι μπλαουγκράνα ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ η αποβολή του Βερδού στο 14ο λεπτό από πλευράς φιλοξενούμενων απλοποίησε την κατάσταση για την ομάδα του Τσάβι.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 34΄ και ο Ντεπάι στο 41΄έδωσε αέρα δυο τερμάτων για τους γηπεδούχους στο ημίχρονο.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε πάλι ο Λεβαντόφσκι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας τα 11 γκολ σε 8 αγώνες, αφήνοντας πίσω του την αφλογιστία στο παιχνίδι με τη Μπάγερν στο Champions League.