Κυριακή, 5 Μαΐ

Μπαρτσελόνα – Θέλτα 3-2: Επική ανατροπή από 0-2 για τους Καταλανούς, πρώτο γκολ του Δουβίκα στην Ισπανία

Η Μπαρτσελόνα αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Θέλτα, εν τέλει κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία ανατροπή και να πάρει τη νίκη 3-2. Πέτυχε το πρώτου του γκολ στην Ισπανία ο Δουβίκας, αλλά αυτό δεν έφτασε για την ομάδα του.

Η Θέλτα αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα και «άνοιξε» το σκορ με τον Λάρσεν στο 19΄, προτού ο Τάσος Δουβίκας διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 76ο λεπτό.

Παρόλα αυτά η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και κατάφερε μέσα σε 10 λεπτά να πετύχει 3 γκολ και να πάρει τη νίκη.

Ο Λεβαντόφσκι σκόραρε δις στο 81΄και στο 85΄, με τον Κανσέλο να διαμορφώνει το τελικό 3-2 με ωραίο σουτ στο 89ο λεπτό.

Με αυτό τον τρόπο οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σε ένα παιχνίδι που για 80 λεπτά φαινόταν χαμένο. Την ίδια ώρα ο Δουβίκας δεν μπόρεσε να συνδυάσει το παρθενικό του γκολ στην Ισπανία με νίκη.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του Σαββάτου (23/09)

Αλαβές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-2