Μπασακσεχίρ – ΑΕΚ 80-79: Φιλική ήττα στις λεπτομέρειες για την Ένωση

facebook.com/aekbasketballclub/

Την πρώτη της ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας γνώρισε η ΑΕΚ. Η Μπαχτσεσεχίρ νίκησε (80-79) τους “κιτρινόμαυρους” μέσα στην “Ulker Arena”. Ξεχώρισαν οι Κολόμ και Γκρίφιν από την Ένωση.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 80-79 από τη Μπαχτσεσεχίρ στην Ulker Arena, στην πρώτη της φιλική αναμέτρηση στην Πόλη.

Πρώτοι σκόρερ για το συγκρότημα του Στέφανου Δέδα οι Κολόμ και Γκρίφιν με 17 πόντους. Δεν αγωνίστηκαν οι Παππάς, Σαξιώνης, Καρλής και Μαυροειδής.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ στο -5 (22-17), ωστόσο στο δεύτερο “δυνατά”, παίρνοντας τελικά το προβάδισμα (31-32), στο 15’ και φτάνοντας στο 39-43 του ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, η Ένωση μπήκε… χλωμά, η Μπασακσεχίρ έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-2 κι έφτασε στο +10 (55-45), στο 25’. Οι παίκτες του Δέδα αντέδρασαν και μείωσαν 67-61, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα σερί 9-0 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, πέρασαν ξανά μπροστά (67-70), ωστόσο -στα τελευταία πέντε λεπτά- η Μπαχτσεσεχίρ ήταν καλύτερη κι έφτασε στη νίκη, στον… πόντο.

Επόμενο φιλικό για την ΑΕΚ, κόντρα στην Νταρουσάφακα την προσεχή Παρασκευή (10/9, 19:15).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-43, 67-61, 80-79.

Mπαχτσεσεχίρ: (Ερνάκ): Μπεντίλ 20 (3), Τζόουνς 1, Χολ 6, Όζμιζρακ 13 (1), Σμιθ 13 (3), Σαβάς 5, Γιλμάζ 11 (3), Γουίλιαμς 11.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 17 (3),, Μπόγρης 4, Χάρις 2, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 4, Ανγκόλα 15 (3), Γέλοβατς 9 (2), Γκρίφιν 17 (3), Βαουλέτ 7 (1).