Πέμπτη, 18 Απρ.

Μπασκόνια – Ολυμπιακός: Μάγκικο πειραιώτικο διπλό με καταιγισμό τριπόντων!

ΦΩΤΟ intime.gr

Μία… τετράποντη βόμβα του Γκριν και η “ερυθρόλευκή”… βροχή τριπόντων που είχε προηγηθεί (16/30), «πλημμύρισαν» τη Βιτόρια, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» επιβιβάστηκαν στη… σωσίβια λέμβο και απομακρύνθηκαν πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική επιτυχία τους στην φετινή Euroleague. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 95-90 της Μπασκόνια, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην πρώτη ήττα στο «σπίτι» τους και δεύτερη στο σύνολο.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη φετινή διοργάνωση, εκτελώντας τους Βάσκους πίσω από την γραμμή των 6,75. Έχοντας το ασύλληπτο ποσοστό ευστοχίας του 53,3% στα τρίποντα σε εκτός έδρας παιχνίδι, μόνο με αυτοκτονία θα μπορούσαν να χάσουν οι “ερυθρόλευκοι”. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, όμως, ήταν σοβαροί, έπιασαν από το λαιμό τη Μπασκόνια στα τελευταία λεπτά κι απέδρασε από την “καυτή” Φερνάντο Μπουέσα Αρένα με το πολυπόθητο διπλό.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος έκανε ένα απίστευτο double-double, μετρώντας 15 πόντους και 15 ασίστ. Μοιράζοντας 15 τελικές πάσες στο παιχνίδι στη Βιτόρια, ο αρχηγός του Ολυμπιακού έφτασε αισίως τις 984, αφήνοντας πίσω του τον Θοδωρή Παπαλουκά που σταμάτησε στις 977. Πλέον, ο Σπανούλης έχει μπροστά του μόνο τον Δημήτρη Διαμαντίδη που κατέγραψε 1255 ασίστ στην καριέρα του.

Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μάντζαρης (17π.), Παπανικολάου (15π.) και Γκριν (14π.). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (20π.) και Λάρκιν (14π. 11ασ.).

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του ήταν αρκετά νευρικό με τις ομάδες να βρίσκουν ρυθμό από το δεύτερο λεπτό και μετά. Η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και όντας συνεχώς μπροστά στο σκορ, βρέθηκε να προηγείται με +5 (27-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι ξέφυγαν με +12 (40-28), ωστόσο ο Ολυμπιακός με καθαρό μυαλό και λύσεις από τα 6,75μ κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου μείωσε στους 4 (48-44), με το 52-47 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο-πόντο στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να πατάει το γκάζι στην τρίτη περίοδο και να προηγείται με 64-70 στο 28′. Ωστόσο οι Βάσκοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 10-2, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, όντας και πάλι μπροστά στο σκορ με 74-72.

Με το σκορ στο 80-79 στο 32′, ο Ολυμπιακός έτρεψε ένα σερί 9-0, με τους Λοτζέσκι, Γκριν και Χάκετ να εκτελούν τους Βάσκους πίσω από την γραμμή των 6,75 και να βάζουν τον  Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 80-88. Οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Μείωσαν στους τρεις πόντους (87-90), αλλά ο Γκρίν με ένα ασύλληπτο τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) έκανε το 87-94, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-47, 74-72, 90-95.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Αλόνσο): Λάρκιν 14 (2 τρίπ., 11 ασ.), Ακονιόν 5 (1), Βόιτμαν 7 (1), Χάνγκα 15 (3), Σεντεκέρσκις, Μπομπουά 5 (1), Μπλάζιτς 9 (1, Ντιόπ, Τιγί 6, Σενγκέλια 20 (3), Λουτζ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 15 (2 τρίπ., 15 ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου 15 (2), Μάντζαρης 17 (5), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 9 (2).