Site icon NewsIT

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός: “Κατέρρευσε” στη Βιτόρια το Τριφύλλι! Τέταρτη σερί ήττα στη Euroleague (videos)

19.11.2020 | 23:20
Μπασκόνια - Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και στη Βιτόρια από την Μπασκόνια με 93-72 για τη 10η αγωνιστική της Euroleague και συνέχισε το αρνητικό σερί, φθάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Σε ένα ματς που έμοιαζε με το προηγούμενοι στη Βαλένθια, οι “πράσινοι” ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και “πάλεψαν” για τη νίκη μέχρι και το 4ο δεκάλεπτο, οπότε και “κατέρρευσαν” για μια άνετη επικράτηση των Βάσκων.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Νέντοβιτς (15 πόντους) και Παπαγιάννης (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι του Τριφυλλιού στην αρχή, αλλά αμφότεροι είχαν και πολλά λάθη στην επίθεση, ενώ οι Βιλντόζα και Πίτερς “σκότωσαν” τον Παναθηναϊκό με 9 τρίποντα. Κομβικός κι ο Τζεκίρι στο πρώτο ημίχρονο με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Νέντοβιτς να είναι εντυπωσιακός και με 2 τρίποντα και 2 ασίστ στον Παπαγιάννη να “υπογράφει” το 10-2 υπέρ του Τριφυλλιού. Ο Έλληνας σέντερ είχε “εξολοθρεύσει” σε αυτά τα πρώτα λεπτά τον Φαλ, κι έτσι οι “πράσινοι” βρέθηκαν σε θέση οδηγού. Το προβάδισμά τους “εξανεμίστηκε” όμως, άμεσα, αφού τα πολλά λάθη στην επίθεση έδωσαν εύκολους πόντους στην Μπασκόνια, η οποία πέρασε μπροστά με δικό της σερί 9-0, για να “κλείσει” τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και με τον Τζεκίρι να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει “ζημιά” κοντά στο καλάθι (8 πόντους, 7 ριμπάουντ), βρέθηκαν στο 29-25. Ο Παναθηναϊκός “απάντησε” με τον Παπαπέτρου και τον Κασελάκη να δίνουν λύσεις για το 31-32, αλλά η Μπασκόνια έκανε νέα ανατροπή, εκμεταλλευόμενη το “κόλλημα” του Τριφυλλιού στην επίθεση. Η διαφορά έφθασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά, πριν διαμορφώσει με τρίποντο buzzer beater ο Παπαπέτρου, το 46-39 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός “μάζεψε” αμέσως τη διαφορά, με το δίδυμο των Παπαγιάννη και Νέντοβιτς να φωνάζουν ξανά “παρών”, αλλά δύο τάπες στον Μήτογλου και τον “Big Papa” δεν επέτρεψαν την “πράσινη” ισοφάριση, ενώ ο Βιλντόζα με δύο τρίποντα έδωσε ξανά σημαντικό προβάδισμα στην Μπασκόνια. Με την ομάδα του Βόβορα να μην βρίσκει μάλιστα “απάντηση” στις γρήγορες επιθέσεις των παικτών του Ιβάνοβιτς, το σκορ στο 30′ ήταν 66-58.

Το τέταρτο 10λεπτο ήταν όμως “καταστροφικό” για το Τριφύλλι. Οι Βάσκοι “πυροβόλησαν” από τα 6 και 75, έχοντας ένα σερί με 8/9 τρίποντα για να “εκτοξεύσουν” τη διαφορά πάνω από του 20 πόντους και να “διαλύσουν” τελικά τον Παναθηναϊκό με 93-72.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ηττήθηκε έτσι για 4η συνεχόμενη φορά στη Euroleague και βρίσκεται πια με ρεκόρ 2-6 στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, αλλά και σε… αγωνιστική κρίση. Αντίθετα, η Μπασκόνια “ανέβηκε” στο 4-4 κι ενώ οι δύο ομάδες έχουν και δύο ματς λιγότερα λόγω αναβολών.

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz-Panathinaikos OPAP Athens Highlights | EuroLeague RS Round 10

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72

Τα στατιστικά των παικτών

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόσα 19 (1/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέκιρι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χένρι 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5 (3 ριμπάουντ), Φαλ, Πίτερς 19 (4/5 τρίποντα), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2/7 τρίποντα), Πολονάρα 6 (0/3 τρίποντα), Κούρουκς.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 2 (1/4 δίποντα), Παπαγιάννης 11 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/5 σουτ, 0/2 βολές), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 16 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Γουάιτ 8 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα).