Τετάρτη, 22 Μαΐ
28oC Αθήνα

Νάγκετς – Μπακς 129-106: Μεγάλο ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην ομάδα του Γιόκιτς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε να «παλεύει» μόνος του κόντρα στην… παρέα του Νίκολα Γιόκιτς και οι «διπρόσωποι» Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν με 129-106 στην έδρα των Ντένβερ Νάγκετς.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς έχασαν στην έδρα των Ντένβερ Νάγκετς, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του ΝΒΑ (129-106).

Οι Μπακς (ρεκόρ 53-21) ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν στα αποδυτήρια με +3 (63-66), αλλά στην επανάληψη ήταν… αγνώριστοι και ηττήθηκαν στην έδρα των Νάγκετς (ρεκόρ 50-24).

Μάλιστα, στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου οι Νάγκετς δεν… επέτρεψαν στους Μπακς να σκοράρουν για 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 20 πόντους διαφορά (111-91), περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, και ο “Giannis” να γίνει αλλαγή, χωρίς να επιστρέψει στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 31 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 13/19 δίποντα, 5/7 βολές και 0/3 τρίποντα.

Από εκεί και πέρα, κανένας από τους συμπαίκτες του “Greek Freak” δεν μπόρεσε να βάλει πάνω από 13 πόντους. Τόσους σημείωσαν οι Μπρουκ Λόπεζ, Κρις Μίντλετον και Γκρέισον Άλεν. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα με απολογισμό 2 πόντους (1/1 δίποντο), 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

O Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο κορυφαίος για τους Ντένβερ Νάγκετς, με τον Σέρβο σέντερ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση έχοντας, 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-38, 63-66, 97-85, 129-106