Πέμπτη, 2 Μαΐ

Νάπολι – Φιορεντίνα 1-3: Ανέβηκε στην τρίτη θέση της Serie A με εντυπωσιακό «διπλό»

ΑΠΕ

Η Φιορεντίνα δεν “αστειεύτηκε” κόντρα στην Νάπολι. Πήρε τεράστια νίκη μέσα στο “Ντιέγκο Μαραντόνα” (1-3) σε ματς για την 8η αγωνιστική στη Seire A. οι “βιόλα” προσπέρασαν” έτσι τους “παρτενοπέι” στη βαθμολογία.

Φιορεντίνα για… μεγάλα πράγματα! Με τρομερή εμφάνιση στην έδρα της πρωταθλήτριας, Νάπολι, οι “βιόλα” πέρασαν με το εμφατικό 3-1 από το “Ντιέγκο Μαραντόνα” στην τελευταία αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Srie A, άφησαν στο -3 τους “παρτενοπέι” κι «έπιασαν» στην 3η θέση την Γιουβέντους.

Οι «βιόλα» έκαναν ένα ακόμη εξαιρετικό ματς, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πέτυχαν τα δύο από τα τρία γκολ της νίκης τους, με τον Μποναβεντούρα στο 63΄ και τον Γκονζάλες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Είχαν προηγηθεί με τον Μπρέκαλο στο 7΄, αλλά οι «παρτενοπέι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 45΄+5 του πρώτου μέρους με το πέναλτι του Οσιμέν.