Τετάρτη, 1 Μαΐ

Νάπολι – Ουντινέζε 3-2: Ακάθεκτη για τον τίτλο στη Serie A’ με ιστορικό ρεκόρ

Η Ουντινέζε κατάφερε να αγχώσει την Νάπολι μέσα στο “Ντιέγκο Μαραντόνα” αλλά η ομάδα του Σπαλέτι επικράτησε με 3-2 και συνεχίζει να πηγαίνει… τρένο για πρωτάθλημα στη Serie A.

Η Νάπολι πέρασε και το εμπόδιο της Ουντινέζε, επικρατώντας με 3-2 -στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη Serie Α- και έφτασε τις 11 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, για πρώτη φορά στην Ιστορία της.

Πρώτη φορά, η ομάδα από τον ιταλικό Νότο πέτυχε έντεκα διαδοχικές νίκες στη Serie Α, αυξάνοντας έτσι σε 11 βαθμούς τη διαφορά από τους διώκτες της (Λάτσιο και Μίλαν), που έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν με 3-0. Ο Οσιμέν έκανε το 1-0 στο 15′, ο Ζιελίνσκι έκανε το 2-0 στο 31′, ενώ ο Ελμάς πέτυχε το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων στο 58′.

Η Νάπολι… κατέβασε ταχύτητα, γεγονός που λίγο έλειψε να το πληρώσει, καθώς η ομάδα του Ούντινε μείωσε σε 3-2 και πίεσε στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 με τον Νεστορόφσκι στο 79’, ενώ τρία λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με γκολ του Σάμαρτζιτς τους άγχωσαν ακόμη περισσότερο, χωρίς όμως να φτάσουν και στην ισοφάριση.