Τετάρτη, 8 Μαΐ

NBA: Εξαιρετική εμφάνιση από Αντετοκούνμπο και Κουφό [vids]

Οι Μπακς πήραν μια ακόμα νίκη -στην προσπάθεια τους για μια θέση στα πλέι οφ του NBA- επικρατώντας των Σίξερς με 112-98 στη Φιλαδέλφεια. Εντυπωσιακός και πάλι ο Αντετοκούνμπο. Νέα πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Κουφό στην ήττα των Κινγκς από τους Νάγκετς (108-96).

Έχοντας για ηγέτη -για μια ακόμη φορά- τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν με 112-98 των Σίξερς στη Φιλαδέλφεια, κάνοντας της τρίτη τους συνεχόμενη νίκη.

Ο “Greek Freak” σημείωσε 24 πόντους (9/12 βολές, 6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα), μάζεψε 8 “σκουπίδια”, ενώ είχε 5 ασίστ, 3 τάπες και 2 κλεψίματα σστα 35 λεπτά που αγωνίστηκε.

Σε άλλο παιχνίδι με ελληνικό ενδιαφέρον, οι Σακραμέντο Κινγκς γνώρισαν την πέμπτη διαδοχική τους ήττα, χάνοντας στο Ντένβερ (108-96) από τους Νάγκετς. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι όμως ο Κώστας Κουφός ξεχώρισε, αφού έκανε και πάλι double-double.

Ο διεθνής Έλληνας σέντερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους (7/12δ), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 24 λεπτά. Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό.

Οι Καβαλίερς, επηρεασμένοι από τον σοβαρό τραυματισμό του Άντριου Μπόγκουτ, έδωσαν την ευκαιρία στους Χιτ να κερδίσουν με 106-98 και το Κλίβελαντ. Κάτι που είχαν κάνει και στο Μαιάμι. Ο Ντιόν Γουέιτερς πέτυχε 29 πόντους για τους νικητές, ενώ Κάιρι Ίρβινγκ με 32 ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών.

Αναβλήθηκε, λόγω ολισθηρότητας του παρκέ, ο αγώνας της Μινεσότα με το Πόρτλαντ. Οι δύο ομάδες βγήκαν για ζέσταμα, αλλά διαπιστώθηκε πως υπήρχαν κίνδυνοι για την σωματική ακεραιότητα των αθλητών. Να σημειωθεί ότι το γήπεδο της Μινεσότα είχε φιλοξενήσει από την Τετάρτη μέχρι την Κυριακή την παράσταση «Disney on Ice» και η υγρασία προκάλεσε πρόβλημα στον αγωνιστικό χώρο.