Τρίτη, 23 Απρ.

NBA: Ήττες για Αντετοκούνμπο και Κουφό! [vids]

Ηττα με 114-110 μέσα στο Μιλγουόκι γνώρισαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο από τους Χοκς, σε ένα παιχνίδι που μέχρι-τουλάχιστον- το ημίχρονο δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως θα είχε αυτή την κατάληξη.

Και αυτό γιατί σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι Μπακς ήταν μπροστά στο σκορ με 64-44. Ρεκόρ καριέρας για τον Ντένις Σρέντερ που σημείωσε 33 πόντους για την ομάδα της Ατλάντα. Ο Giannis είχε 14 πόντους (3/4 βολές, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 6 λάθη σε μόλις 23 λεπτά. Σημαντικό στην δική του παρουσία, αλλά και στην εξέλιξη του αγώνα, πως χρεώθηκε το πέμπτο του φάουλ 4:27 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τα «ελάφια».

Μεγάλη και δύσκολη νίκη με 103-100, πανηγύρισαν οι Νικς μέσα στο Σακραμέντο, επί των Κινγκς. Για την ομάδα της Νέας Υόρκης ο Καρμέλο Άντονι σημείωσε 33 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και είχε 4 ασίστ. Για την ομάδα του Σκαραμέντο εντυπωσιακός ήταν για ακόμα μια φορά ο Κάζινς που είχε 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε αλλά δεν έμεινε πολύ στο παιχνίδι. Σε 14 λεπτά ήταν απόλυτα εύστοχος με 2/2 προσπάθειες, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Ρόκετς έφυγαν νικητές με 102-99 από την έδρα των Θάντερ, στους οποίους δεν έφτασε το νέο τριπλ νταμπλ του Γουέστμπρουκ. Μάλιστα ήταν το έβδομο στη σειρά, κάτι που έχουν πετύχει μόλις τέσσερις παίκτες στην ιστορία του ΝΒΑ.