Σάββατο, 4 Μαΐ

NBA: Με το… καλημέρα break οι Πέισερς (VIDEO)

Οι Ιντιάνα Πέισερς νίκησαν εκτός έδρας τους Τορόντο Ράπτορς (100-90) και πήραν προβάδισμα πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ, από το πρώτο κιόλας παιχνίδι. Νίκες των γηπεδούχων στα υπόλοιπα παιχνίδια…

Στο πρώτο παιχνίδι των φετινών πλέι οφ, οι Ιντιάνα Πέισερς επικράτησαν με 100-90 των Τορόντο Ράπτορς και έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας των Καναδών.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Πολ Τζορτζ, που πέτυχε 33 πόντους, μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Οι Γουόριορς χρειάστηκαν μόνο για ένα ημίχρονο τον Στέφεν Κάρι προκειμένου να… καθαρίσουν το παιχνίδι με τους Ρόκετς, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Ο ηγέτης των “πολεμιστών” σταμάτησε στους 24 πόντους (με 5/7 τρίποντα), τους οποίους σημείωσε από το πρώτο ημίχρονο, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Οι Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ έβαλαν μαζί 47 πόντους στην επιβλητική νίκη των Θάντερ επί των Μάβερικς με 108-70.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου (16/4) για τα πλέι οφ του ΝΒΑ:

Τορόντο Ράπτορς – Ιντιάνα Πέισερς 90-100
Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς – Χιούστον Ρόκετς 104-78
Ατλάντα Χοκς – Μπόστον Σέλτικς 102-101
Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Ντάλας Μάβερικς 108-70