NBA: Θετικός αλλά ηττημένος ο Κουφός! [vid]

Ο Κώστας Κουφός ήταν και πάλι βασικός στο παιχνίδι των Κινγκς με τους Μπλέιζερς, πραγματοποίησε ακόμα μία καλή εμφάνιση, μετρώντας 10 πόντους και 6 ριμπάουντ σε περίπου 19 λεπτά συμμετοχής, ωστόσο δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης, καθώς το Σακραμέντο ηττήθηκε στην παράταση από την ομάδα του Πόρτλαντ με 122-120. Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έκανε και πάλι “όργια”, σταματώντας στους 36 πόντους, με τον ΜακΚόλουμ να προσθέτει 31.

Οι Κλίπερς πήραν… εκδίκηση από τους Θάντερ για τη μοναδική ως τώρα ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα, τους νίκησαν 110-108 στην Οκλαχόμα και συνεχίζουν την προέλασή τους στο ΝΒΑ, όπου έχουν το καλύτερο ρεκόρ με 8-1.

Η ομάδα του Λος Άντζελες, αν και ισοφαρίστηκε 102-102 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη (με σερί 8-0 των γηπεδούχων), ήταν πιο ψύχραιμη στις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη, καθώς ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή. Οι Μπλέικ Γκρίφιν (25π.), Τζαμάλ Κρόφορντ (19π. κι ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος) και Κρις Πολ (17π., 10ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των Κλίπερς, ενώ για την Οκλαχόμα ο Ουέστμπρουκ είχε 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αλλά μόλις 9/25 σουτ.

Το Κλίβελαντ πέρασε νικηφόρα από την Ουάσινγκτον, επικρατώντας 105-94 των Ουίζαρντς, με τους Κάιρι Ίρβινγκ (29π., 6ασ.) και ΛεΜπρον Τζέιμς (27π, 10ρ., 5ασ.) να ξεχωρίζουν. Οι πρωταθλητές έφτασαν το ρεκόρ τους στο 7-1 και έμειναν μόνοι στην κορυφή της Ανατολής, καθώς η Σάρλοτ γνώρισε τη δεύτερη φετινή ήττα της, 113-111 εντός έδρας από το Τορόντο.