Κυριακή, 28 Απρ.

Νικηφόρο σερί για Παναιτωλικό – Δεν “ίδρωσε” με Πανθρακικό

Στο δεύτερο σερί “τρίποντο” στο πρωτάθλημα έφτασε ο Παναιτωλικός, που επικράτησε εντός έδρας του Πανθρακικού με 1-0 – Ο Μαρκόφσκι έδωσε την πρώτη νίκη της ομάδας του στο Αγρίνιο

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να έχει το πάνω χέρι, να πιέζει για το γκολ και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 9′, με το σουτ του Κουτρουμάνου να αποκρούεται από τον Αθανασιάδη. Ο Πανθρακικός δυσκολεύτηκε γενικά να πάρει επιθετικές πρωτοβουλίες -κυρίως μέσω αντεπιθέσεων- έφτασε κοντά στο 0-1 στο 17΄, όταν το εντυπωσιακό σουτ του Ποτουρίδη έστειλε τη μπάλα στο αειστερό δοκάρι του Στεφανάκου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και στο 22′ κατάφεραν να κάνουν το 1-0, με τον Μαρκόφσκι. Οι Ακρίτες έδειξαν μεγάλο πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, κάτι που εκμεταλεύτηκαν οι Αγρινιώτες, αλλά οι προσπάθειες τους δεν βρήκαν δίχτυα

Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό στην επανάληψη, με την ομάδα της Κομοτηνής να προσπαθεί να το ισορροπήσει και να γίνει πιο απειλητική. Η είσοδος του Βιγιαφάνιες και η άνοδος του Χαβίτο βελτίωσε την εικόνα των φιλοξενούμενων, αλλά ο Παναιτωλικός δεν οπισθοχώρησε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τους Μπεχεράνο (74′) και Μάκο (89′).

Παναιτωλικός (Λιονέλ Πόντες): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ (90+2’ Παπουτσογιαννόπουλος), Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόφσκι, Μπεχεράνο, Πάουλο (58’ Βιγιαφάνες), Ουαρντά

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Ρουσκουγιέδα, Ρομέρο, Μύγας, Βασιλείου

Πανθρακικός (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Ροτζέριο (58’ Μαρκόπουλος), Χαβίτο, Χασομέρης, Μεχία, Σερφά, Σέτι, Χρήστου, Νικόλτσης, Ποτουρίδης

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Παπαχρήστος, Ζδράβος-Ρίζος, Μπουγαΐδης, Μουδούρογλου