Κυριακή, 28 Απρ.

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-3: O εκπληκτικός Ντε Μπρόινε υπέγραψε την ανατροπή των «σίτιζενς»

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μια νίκη θρίλερ με σκορ 3-2 στην έδρα της Νιούκαστλ, με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να έχει γκολ και ασίστ στην επιστροφή του στα γήπεδα της Premier League, μετά τον σοβαρό του τραυματισμό που τον άφησε εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε μόλις στο 8ο λεπτό τον βασικό της τερματοφύλακα, Έντσερσον, ο οποίπς έγινε αναγκαστική αλλαγή και σαν να μην έφτανε αυτό στο 37ο λεπτό η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την Νιούκαστλ, παρότι προηγήθηκε με το υπέροχο τακουνάκι του Μπερνάντο Σίλβα.

Ο Αλεξάντερ Ίσακ στο 35΄ έκανε το 1-1, για να έρθει ο Άντονι Γκόρντον στο 37΄να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά ο Κέβιν Ντε Μπρόινε που πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή, σημείωσε γκολ στο 74ο λεπτό και έδωσε την ασίστ στον Όσκαρ Μπομπ στο 90+1 για να υπογράψει την ανατροπή της Σίτι.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη για τους «σίτιζενς» μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, έστω κι αν αγωνίστηκαν χωρίς το «βαρύ πυροβολικό» τους, Έρλινγκ Χάαλαντ (τραυματίας), αλλά και τον βασικό τους κεντρικό αμυντικό, Στόουνς.