Ντόρτμουντ – Γκλάντμπαχ 5-2: Πήραν το ντέρμπι και συνεχίζουν να ελπίζουν οι Bεστφαλοί

Η Ντόρτμουντ συνέτριψε με 5-2 την Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Bundesliga, με τους γηπεδούχους να μένουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και το -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Συγκεκριμένα η Ντόρτμουντ «άνοιξε» το σκορ απέναντι στην Γκλάντμπαχ μόλις στο 5ο λεπτό του ντέρμπι, χάρη στο γκολ του Μάλεν, με τον Μπέλινχαμ στο 18΄να κάνει το 2-0.

Δυο λεπτά αργότερα ο Αλέ έκανε το 3-0, ενώ στο 32΄ο ίδιος παίκτης εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο 4-0!

Η Γκλάντμπαχ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να μειώσει σε 4-2, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ρέϊνα.

Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» έχουν ένα λιγότερο βαθμό από την Μπάγερν και παραμένουν σε τροχιά τίτλου, δυο στροφές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος Γερμανίας.