Ντόρτμουντ – Λειψία 2-1: Όγδοη σερί νίκη και μόνη πρώτη στην κορυφή της Bundesliga

Η Ντόρτμουντ έχει επιστρέψει… σεληνιασμένη μετά τη διακοπή του Μουντιάλ και δεν την σταματάει κανείς! Τελευταίο «θύμα» της, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga, ήταν η Λειψία την οποία νίκησε με 2-1 στο «Signal Iduna Park», φτάνοντας τις 8 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και τις 10 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις τον τελευταίο ενάμισι μήνα, επιστρέφοντας μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Όλα ήταν υπόθεση ενός… ημιχρόνου για τους Βεστφαλούς, οι οποίοι αν και είδαν το γκολ του Μπραντ να στο 13′ να ακυρώνεται με χρήση του VAR, λόγω χρησιμοποίησης του χεριού απ’ τον σκόρερ, στη συνέχεια πήραν προβάδισμα ασφαλείας με τα γκολ των Ρόις (21′, πεναλτι) και Τσαν (39′ με υπέροχο σουτ) πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Η Λειψία δεν τα… παράτησε και «ξαναμπήκε» στο παιχνίδι στο 74′ με το γκολ του Φόρσμπεργκ, όμως στα λεπτά που απέμεναν δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, γνωρίζοντας την 5η ήττα της στο πρωτάθλημα και μένοντας πλέον 7 βαθμούς μακριά απ’ την κορυφή.

Να σημειωθεί ότι ο Ρόις έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Ντόρτμουντ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-1

(21΄ πέν. Ρόις, 39΄ Τσαν – 74΄ Φόρσμπεργκ)