Κυριακή, 5 Μαΐ

Ντόρτμουντ – Χαϊντενχάιμ 2-2: Απίστευτη «γκέλα» για τους γηπεδούχους στη Bundesliga

Μέχρι το ημίχρονο, έδειχνε να είναι ένα ματς που δεν χάνεται με τίποτα για την Ντόρτμουντ, αφού προηγήθηκε με 2-0. Η Χαϊντενχάιμ, όμως, τα έδωσε όλα στην έδρα της Μπορούσια κι έφυγε με τον -ιστορικό πρώτο- βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στη Bundesliga. Δοκάρι στο 90+10′ οι γηπεδούχοι!

Νέα “γκέλα” στη Bundesliga, με ισοπαλία! Η Χαϊντενχάιμ πήρε ιστορική πρώτη ισοπαλία στη Bundesliga και υποχρέωσε την Ντόρτμουντ στη δεύτερη φετινή της απώλεια βαθμών στο γερμανικό πρωτάθλημα (2-2) και μάλιστα εντός έδρας, σε ματς για την 3η αγωνιστική.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, με τα γκολ των Μπράντλ (7’) και Τσαν (15’ με πέναλτι). Η Χαϊντενχάιμ όμως έβγαλε απίστευτη αντίδραση στην επανάληψη και έφερε το ματς στα ίσα με… ανάλογο τρόπο.

Ο Ντίνκτσι μείωσε στο 61’ σε 2-1, για να έρθει στο 82΄ ο Κλέιντιεστ με εκτέλεση πέναλτι (μετά από έλεγχο VAR) και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της νίκης και στο 90+10’ είχαν δοκάρι, σε σουτ του Νμεντσά.