Τρίτη, 30 Απρ.

O Άλβες κερνούσε… ο Πέδρο έπινε

ΦΩΤΟ REUTERS.

Με το δεξί μπήκε στο 2011 η Μπαρτσελόνα. Νίκησε με 2-1 την Λεβάντε χάρη σε δύο τέρματα του Πέδρο μετά από ισάριθμες ασίστ του Άλβες. Ημέρα γιορτής για τον Τσάβι που έφτασε τις 549 συμμετοχές. Ο Μάτα στο 90′ έσωσε την Βαλένθια.

Το τελετουργικό πριν την έναρξη του αγώνα ήταν συγκινητικό. Μιγκέλι και Τσάβι βρέθηκαν μαζί στο κέντρο του Καμπ Νου και οι 100.000 θεατές όρθιοι τους αποθέωσαν. Οι δυο τους έχουν από 549 συμμετοχές και είναι οι πρώτοι στην ιστορία του συλλόγου.

Στα αγωνιστικά η απουσία των Μέσι, Πικέ, Πουγιόλ ήταν εμφανής στους Μπλαουγκράνα που δεν μπορούσαν στο πρώτο ημίχρονο να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Λεβάντε.

Στο δεύτερο τα κατάφερε στο 47′ και στο 59′ με τον Πέδρο να… ντύνεται Μέσι και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ 7 λεπτά αργότερα έχασε την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ όταν το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Λεβάντε δεν τα παράτησε μείωσε με το εκπληκτικό τέρμα του Στουάνι στο 80′ και άγχωσε την Μπάρτσα η οποία τελικά κράτησε το υπέρ της 2-1.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η αγχωτική νίκη της Βαλένθια κόντρα στην Εσπανιόλ. Οι νυχτερίδες προηγήθηκαν με τον Αντούριθ αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το αυτογκόλ του Κόστα έφερε το ματς στα ίσα. Αν και η Βαλένθια έπαιζε με 10 παίκτες από το 61′ λόγω αποβολής του Αντούριθ, ο Μάτα ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος και την οδήγησε στη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λα Κορούνια 1-2 (86’ Γιορέντε – 22’ πεν., 52’ Αντριάν)
Μπαρτσελόνα-Λεβάντε 2-1 (47’, 59’ Πέδρο – 80’ Στουάνι)
Σπόρτινγκ Χιχόν-Μάλαγα 1-2 (42’ πεν. Κάστρο – 45+1’ Γουέλιγκτον, 59’ πεν. Απόνο)
Σεβίλλη – Οσασούνα 1-0 (36′ Κανουτέ)
Βαλένθια – Εσπανιόλ 2-1 (28′ Αντούριθ, 90′ Μάτα – 45′ αυτ. Κόστα)