Site icon NewsIT

Ο Αντετοκούνμπο «λύγισε» τους Κλίπερς στο Μιλγουόκι (video)

01.03.2021 | 01:02

Feb 28, 2021; Milwaukee, Wisconsin, USA; Milwaukee Bucks forward Giannis Antetokounmpo (34) goes to the basket between LA Clippers center Serge Ibaka (9) and forward Kawhi Leonard (2) in the third quarter at Fiserv Forum. Mandatory Credit: Michael McLoone-USA TODAY Sports

Οι Κλίπερς βρέθηκαν κοντά στη νίκη μέσα στο Μιλγουόκι, αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα «εξαφανίστηκαν»! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μπακς τα έδωσαν όλα με την άμυνα τους και έφτασαν στο 105-100. Εκπληκτικός ο “Greek freak” με double-double.

Τεράστια νίκη των Μπακς επί των Λος Άντζελες Κλίπερς μέσα στο Μιλγουόκι (105-100), με μεγάλο πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό, Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με τη νίκη τους αυτή, τα «Ελάφια» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 21-13, αφήνοντας στο 24-12 τους φιλοξενούμενους (έμειναν χωρίς πόντο στα τελευταία 4 λεπτά του παιχνιδιού!).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν… από άλλο πλανήτη, πετυχαίνοντας double-double με 36 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 μπλοκ σε 40 λεπτά!

Μάλιστα, ήταν συγκλονιστικός στην τελευταία περίοδο σε άμυνα και επίθεση, σκοράροντας τους 17 από τους τελευταίους 22 πόντους των Μπακς!

Με ένα συγκλονιστικό κάρφωμα, ο Αντετοκούνμπο «κλείδωσε» τη νίκη για τους γηπεδούχους, πριν ο Κουάι Λέοναρντ βρει σίδερο σε τρίποντο από τα οκτώ μέτρα και ο Κρις Μίντλετον φτιάξει το τελικό σκορ με βολές.

Για τους Κλίπερς, ο Λέοναρντ είχε 25 πόντους, αλλά με 10/21 σουτ, ενώ για τους Μπακς, τον Αντετοκούνμπο ακολούθησε ο Μίντλετον με 19 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-23, 53-48, 77-81, 105-100