Πέμπτη, 2 Μαΐ

Ο Αχιλλέας Χρυσίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης U20

Νέα διάκριση για τον ελληνικό αθλητισμό, καθώς ο Αχιλλέας Χρυσίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ελληνορωμαϊκή πάλη στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών.

Με φοβερή εμφάνιση στο μικρό τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Αμμάν της Ιορδανίας, ο Χρυσίδης επικράτησε με 5-0 του Αλεξάντρ Μελέχοφ από τη Ρωσία και ανέβηκε στο βάθρο των 130 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης.

Για την επιτυχία του Έλληνα πρωταθλητή έκανε σχετική ανάρτηση ο Αναπληρωτής Υπουργός Αθλητισμού, Γιάννης Βρούτσης, γράφοντας: “Το μέλλον του Ελληνικού Αθλητισμού προδιαγράφεται λαμπρό & οι διεθνείς επιτυχίες στις μικρές ηλικιακές κατηγορίες διαδέχονται η μία την άλλη! Συγχαρητήρια στον νεαρό παλαιστή μας Αχιλλέα Χρυσίδη για το χάλκινο μετάλλιο στα 130κ. Ελληνορωμαϊκής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κάτω των 20 ετών.