Ο Λεβαντόφσκι έστειλε την Μπάγερν στην κορυφή με «buzzer beater» γκολ (video)

Έκρινε το ντέρμπι κορυφής στη Bundesliga. Με δυο τέρματα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με ανατροπή την Μπάγερ στο Λεβερκούζεν και ανέβηκε… μόνη πρώτη.

Λίγα 24ωρα μετά την ανάδειξη του σε κορυφαίο παίκτη του κόσμου για το 2020, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι θέλησε να δικαιολογήσει τον τίτλο του.

Με δύο γκολ του Πολωνού «Killer», το δεύτερο εκ των οποίων στην εκπνοή της αναμέτρησης, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 2-1 τη Λεβερκούζεν στην «Μπάι Αρένα» και ανέβηκε ξανά στην στην κορυφή της βαθμολογίας, «εκθρονίζοντας» τις «ασπιρίνες»

Η Μπάγερ μπήκε δυνατά στο ντέρμπι κορυφής και άνοιξε το σκορ στο 14΄ με τον Σικ. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος (43’), ο Λεβαντόφσκι «χτύπησε» για πρώτη φορά, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μίλερ. Το ματς έγινε… ροντέο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης.

Το ματς πήγαινε.. καρφί στην ισοπαλία, όταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ταλ έκανε λάθος, ο Κίμιχ (που επέστρεψε μετά από απουσία ενάμιση μήνα λόγω τραυματισμού) έκλεψε τη μπάλα, τροφοδότησε τον Λεβαντόφσκι και ο Πολωνός δεν λάθεψε!