Ο Μέρτενς “χόρεψε” την Κάλιαρι στην πεντάρα της Νάπολι [vids]

11.12.2016 | 15:42
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Η Νάπολι διέλυσε με 5-0 την Κάλιαρι στη Σαρδηνία και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα της Serie A. Χατ τρικ ο απίθανος Μέρτενς.

Η Νάπολι πήγε στη Σαρδινία με… φόρα από το διπλό στο “Ντα Λουζ” και έκανε “πάρτι”, καθώς υπέταξε με 5-0 την Κάλιαρι, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μέρτενες, ο οποίος έκανε χατ-τρικ.

O… xoρός των γκολ άνοιξε στο 34΄ με τον Μέρτενς να κάνει το 1-0, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Χάμσικ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 51΄ ο Ζιελίνσκι με δυνατό δεξί σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 0-3, ενώ ο Μέρτενς στο 69′ με πλασέ, έπειτα από μία πανέξυπνη μπαλιά του Ινσίνιε, έκανε το 0-4. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός φύλαγε το χατ-τρικ τρία λεπτά αργότερα όταν με προσωπική του ενέργεια διεμβόλισε την άμυνα της Κάλιαρι και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των «παρτενοπέι» με 5-0.