Ο Ολυμπιακός… σάρωσε το πρώτο ντέρμπι με ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αν και μαχητικός δεν μπόρεσε να εμποδίσει τον Ολυμπιακό, παρά μόνο να τον δυσκολέψει. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-1 σετ τον Δικέφαλο σε αγώνα της Volleyleague στην έδρα τους.

Δύο αλλαγές του Σλόμπονταν Μπόσκαν έκριναν το πρώτο ντέρμπι στη φετινή Α1, καθώς με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ΠΑΟΚ και τον «Δικέφαλο» μπροστά 19-15 στο 2ο σετ άλλαξε πασαδόρο και διαγώνιο περνώντας Στιβαχτή και Φράγκο, άλλαξε το ρυθμό και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να νικήσει δύσκολα με 3-1 τον ελλιπέστατο πρωταθλητή, στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη».

Η είσοδος των δύο αθλητών μεταμόρφωσε τον Ολυμπιακό, που απελευθερώθηκε σε σερβίς – επίθεση και πήρε την τέταρτη νίκη του στις ισάριθμες αγωνιστικές που έχουν διεξαχθεί στο πρωτάθλημα, χάνοντας το πρώτο σετ για φέτος.
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1

Τα σετ: 19-25, 32-30, 25-20, 25-19 σε 114′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/20 επ, 3 μπλοκ, 68% υπ – 48% άριστες), Άθος Κόστα 10 (10/16 επ), Αγκάμεζ 20 (14/34 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 2 (2/7 επ, 18% υπ – 9% άριστες) / Στεφάνου (λ, 55% υπ – 30% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 14 (12/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 82% υπ – 76% άριστες).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (άσσος), Σακόγλου 20 (19/37 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (10/28 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 27% άριστες), Σμαραγδής 11 (3/10 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (3/7 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (15/22 επ, 1 άσσος, 35% υπ – 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ – 44% άριστες), Παντακίδης, Τερζής 1 (άσσος), Παπαδόπουλος.