13oC Αθήνα

Ο Προμηθέας ήταν «φωτιά» και «έλιωσε» το Περιστέρι (video)

Ταλαιπωρήθηκε για μεγάλο διάστημα με τραυματισμούς και… κορονοϊό. Ο Προμηθέας όμως ήταν εξαιρετικός κόντρα στο Περιστέρι και νίκησε μέσα στην Πάτρα με 75-58. Γιαννόπουλος, Μίλερ και Αγραβάνης «έλαμψαν» με την απόδοση τους. Μεγάλη αστοχία από τους φιλοξενούμενους.

Μια πολύ σημαντική νίκη (μόλις την 3η του στο πρωτάθλημα της φετινής Basket League) πήρε ο Προμηθέας, που κυριάρχησε του Περιστερίου μέσα στην Πάτρα και επικράτησε με 75-58.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε το προβάδισμα σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Προμηθέας κυνηγούσε στο σκορ το Περιστέρι, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να παίρνει… φωτιά και να τον οδηγεί στην ισοφάριση (35-35 στο ημίχρονο). Σε 17 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο μέρος, ο διεθνής φόργουορντ είχε 13 πόντους (συνολικά πέτυχε 15) με 2/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

Ο εκπληκτικός Ίαν Μίλερ με 9 συνεχόμενους πόντους στην τρίτη περίοδο και 20 συνολικά, και ο καθοριστικός Δημήτρης Αγραβάνης με τα τρίποντα του στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου χάρισαν στους Πατρινούς την νίκη.

Στο 3-2 ανέβηκε ο Προμηθέας, που είχε για πρώτο σκόρερ τον Μίλερ με 20 π. Η ομάδα του Πεδουλάκη έπεσε στο 5-4 με τον Πέτεγουεϊ να σημειώνει 12 πόντους και τον Μάντζαρη 11 π.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58.

Προμηθέας: Αγκμπελέσε 2 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μίλερ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 4 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1/4 τρίποντα), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς.

Περιστέρι: ΜακΛιν 4 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 11 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 12 (2/7 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4 (0/5 τρίποντα), Χάροου 5 (1).

Προμηθέας: 16/33 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 7/13 βολές, 41 ριμπάουντ (26+15), 18 ασίστ, 14 λάθη, 12 κλεψίματα, 7 μπλοκ.

Περιστέρι: 17/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 6/7 βολές, 37 ριμπάουντ (26+11), 15 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.