Παρασκευή, 10 Μαΐ

Ο Τότι… πυροβολεί ακόμη και “ξελάσπωσε” τη Ρόμα

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Το Ρόμα – Σαμπντόρια διακόπηκε λόγω… θεομηνίας για μια ώρα με το σκορ στο 1-2. Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από μια ώρα και ο τεράστιος Φραντσέσκο Τότι οδήγησε τους “τζιαλορόσι” σε μεγάλη ανατροπή, 3-2!

Η… βροχή ήταν η πρωταγωνίστρια στα σημερινά παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Tο δεύτερο ημίχρονο στο ματς της Ρόμα με τη Σαμπντόρια καθυστέρησε να αρχίσει για περίπου μία ώρα, καθώς το «Ολίμπικο» είχε μετατραπεί σε… λίμνη.

Όταν ξανάρχισε το παιχνίδι, πάντως, οι «τζιαλορόσι» έκαναν την ανατροπή και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 1-2 σε 3-2, με τον Τότι να… σερβίρει το 2-2 στον τζέκο και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ με πέναλτι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Να επισημάνουμε πως ο Capitano εμφανίστηκε για 25η σεζόν στη Serie A, πιάνοντας τον Μαλντίνι στην κορυφή της λίστας!

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στην ενδεκάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι και πανηγύρισε με τους συμπαίκτες του την άνοδο της Ρόμα στη δεύτερη θέση.